Na občino oziroma Komunalo Slovenska Bistrica prihajajo zahtevki za postavitev ogledal v nepreglednih križiščih. Za preglednost morajo v prvi vrsti poskrbeti lastniki zemljišč, tam, kjer to ni mogoče pa se lahko namestijo ogledala.
Prebujno rastje v križiščih cest, predvsem poleti, ko se vegetacija (žive meje, rože, koruza …) močno razraste, pogosto onemogoča preglednost oziroma ne zagotavlja minimalnega polja vidljivosti in s tem ogroža varnost udeležencev v prometu. Nekaj krajanov je zato zaprosilo za postavitev ogledal v posameznih križiščih. »V zadnjem času se je povečalo število klicev oz. pobud s strani KS, za postavitev prometnih ogledal ob občinskih cestah. A upravljavec ceste ne bo izdal (nima pravne podlage) odločbe za postavitev prometnega ogledala na mestu, kjer preglednost ovira posajeno rastje,« pojasnjuje Marko Pučnik iz oddelka za okolje in prostor pri Občini Slovenska Bistrica. »110. člen zakona o cestah zelo jasno določa preglednost ob občinski cesti. Če bi upravljavec izdal tako odločbo, bi bila ta v nasprotju z zakonom. Če se na terenu zazna takšno kršitev je to treba prijaviti medobčinskemu inšpektoratu, da situacijo preveri in ustrezno ukrepa,« še dodaja Pučnik. Lastniki zemljišč so namreč dolžni poskrbeti za vegetacijo tako, da omogoča zadostno preglednost za udeležence v prometu.
Zakon za takšne primere zagotavlja varovalni pas ob cesti, pri katerem veljajo različne širine glede na kategorijo cest. Znotraj pasu ni dovoljen poseg v prostor oziroma zanj veljajo omejitve, ki jih lahko za nedržavne ceste dodatno določajo občinski akti. V osnovi pa velja, da je lahko vegetacija visoka le do 75 centimetrov od tal, da je s tem zagotovljena ustrezna preglednost. Lastniki zemljišč morajo sami skrbeti, da se vegetacija ne razrase preveč bujno in previsoko, za kar skrbijo vzdrževalci cest, ki o tem obvestijo lastnike. Če se ne odzovejo, zadevo prevzame inšpekcija za ceste, ki po pogovoru z lastnikom ustrezno ukrepa. Kazen za lastnike je lahko od 500 evrov za fizične do 2.000 evrov za pravne osebe.