Berete nasvete Centra za krepitev zdravja Zdravstvenega doma Slovenska Bistrica – Trenutek za boljše počutje
Če se ponoči zbujamo z občutkom tesnobe ali nasploh težko zaspimo, je lahko v pomoč naslednja vaja, ki jo uporabljajo pri kognitivno-vedenjski terapiji.
S pisanjem seznama se odločimo, kaj je treba narediti najprej in kaj lahko počaka. Z določanjem prioritet imamo boljši nadzor nad potekom dneva, zaradi tega se lažje sprostimo in nazadnje tudi zaspimo.
1. Vzamemo list papirja in narišemo tri stolpce. Naloge bomo razdelili v tri skupine: v prvem stolpcu bodo obveznosti, ki ne morejo počakati; v drugem naloge, ki jih je treba postoriti prej ali slej, v tretjem pa vse tisto, kar bo treba postoriti sčasoma.
2. Obveznosti porazdelimo po stolpcih. Ko končamo, si ogledamo prvega: to je seznam opravil za naslednji dan. Kar je zapisano v drugem in tretjem stolpcu, prepišemo na sezname za naslednje dni.
3. Če imamo čez dan občutek, da vsega ne zmoremo, se samo ozremo na seznam in osredotočimo z naslednjo afirmacijo – “Osredotočam se na tisto, kar je glavno danes.”
Seznama se lotimo vsak večer, preden gremo spat in si tako organiziramo prednostne naloge za naslednji dan. Sčasoma se bomo lažje odločali, kaj je resnično nujno in kaj ne, in to bo dobra osnova za miren in učinkovit delovni dan.