Slovenija 23. novembra praznuje dan Rudolfa Maistra, državni praznik v čast izjemnemu vojaku, domoljubu in kulturniku, ki je 23. novembra 1918 s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. Letos je praznovanje še posebej slovesno, saj obeležujemo 150. obletnico njegovega rojstva in 90. obletnico njegove smrti, leto 2024 pa je bilo razglašeno za Maistrovo leto.
Osrednja državna slovesnost je bila v petek, 22. novembra, v Maistrovem rojstnem Kamniku, slovesnost s položitvijo venca pa je v Vojašnici Vincenca Repnika v Slovenski Bistrici, kjer je urejena spominska soba Rudolfa Maistra, pripravilo tudi Pohorsko društvo generala Maistra. Poveljnica vojašnice Mojca Lah je poudarila pomen ohranjanja zgodovinskega spomina: »Hvala Društvu za ohranjanje te pomembne tradicije in da skrbite, da se spomin nanj prenaša tudi na mlade generacije.«
Rudolf Maister ni bil le vojaški strateg in narodni junak, ampak tudi strasten ljubitelj kulture. Njegova osebna knjižnica je štela kar 6000 enot, bil je pesnik, slikar in mislec. Ta kulturni duh se ohranja tudi skozi literarne nastope otrok – na slovesnosti v Slovenski Bistrici sta njegovi pesmi interpretirali učenki Mojca Rabič in Mija Tramšek iz OŠ Pohorskega odreda, ki že vrsto let aktivno ohranja Maistrovo dediščino.

General Maister je zaradi svoje neomajne avtoritete in ljubezni do naroda postal simbol poguma, odločnosti in predanosti slovenski samostojnosti. S praznikom v njegovem imenu Slovenci ohranjamo spomin na to pomembno obdobje naše zgodovine ter vrednote, ki jih je Maister poosebljal: narodnostno zavest, kulturno bogastvo in neomajno predanost domovini.