V soboto, 22. marca, je Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Slovenska Bistrica v sodelovanju z Nacionalnim inštitutom za javno zdravstvo v okviru vseslovenske akcije 40 dni brez alkohola, na grajskem dvorišču priredil Dan brez alkohola. Zbrane na grajski tržnici so z akcijo spodbujali k razmisleku o zdravih življenjskih izbirah in o odgovornem odnosu do pitja alkohola.
»Namen dogodka je bil osvetliti pomen odgovornega odnosa do pitja alkohola in podati tudi informacije za izboljšanje življenjskih navad. »Zdravih možnosti za kakovostno preživljanje prostega časa je veliko, nekaj od tega je danes predstavljeno tudi na naši stojnici, Svet za preventivo in Vzgojo v cestnem prometu se zavzema za prometno varnost, saj je vožnja pod vplivom alkohola še vedno eden izmed glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometne nesreče. Veseli nas, da je zanimanje veliko, saj želimo, da naše sporočilo o odgovornem pitju alkohola in zmanjševanju njegovih negativnih učinkov na vseh področjih doseže čim več ljudi,« je povedala predsednica Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu občine Slovenska Bistrica Danica Sagadin Leskovar. »Takšne aktivnosti ne bi smele biti zreducirane samo na en dan ali neko obdobje, ampak bi bilo smiselno, da to odgovornost ohranimo skozi vse leto. Ko govorimo o uživanju alkohola, moramo govoriti o kulturnem pitju. Če bi to ozavestili, bi lahko tudi negativne številke glede alkohola v Sloveniji spremenili v pozitivne,« je povedal župan dr. Ivan Žagar.
Jasmina Črnko Papič z Nacionalnega inštituta za javno zdravstvo je predstavila konkretne številke o problematiki alkoholizma v slovenskem prostoru in v podravski regiji. »Smo mokra kultura, poraba alkohola pri nas je zelo velika. Na državni ravni to pomeni 9,7 litra alkohola na prebivalca, starejšega od 15 let. To konkretno pomeni 88 litrov piva, 35,5 litra vina in 3,5 litra žganih pijač. Pri tem je treba poudariti, da je to registrirana poraba, če k temu dodamo še neregistrirano, se številke dvignejo še za približno eno petino,« je povedala predstavnica Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Problematika pretiranega uživanja alkohola pa je neposredno povezana tudi s prometno varnostjo. »Vozniki pod vplivom alkohola ne ogrožajo samo sebe, ampak tudi sopotnike in druge udeležence v prometu. Med njimi tudi z bolj ranljive pešce, kolesarje, voznike lahkih motornih vozil, e-skirojev, motoriste in mopediste. »Udeležence v cestnem prometu pozivam, naj pod vplivom alkohola, prepovedanih drog ali psihoaktivnih snovi ne sedejo za volan,« je opozoril pomočnik načelnika PP Slovenska Bistrica Mitja Piberčnik.
Za preprečevanje zlorabe alkohola predvsem med mladimi si prizadevajo tudi pri Rdečem križu. S preventivnimi programi ves čas opozarjajo javnost, da je treba ohraniti trezno glavo. S socialno stisko, ki je vse večja, se povečuje tudi odstotek uživanje alkohola. Najbolj skrb vzbujajoče pa je pitje alkohola med mladimi.
Pobudi so se pridružili tudi Center za krepitev zdravja Slovenska Bistrica, Župnijska Karitas, OO Rdečega križa, Policijska postaja Slovenska Bistrica, Medobčinski inšpektorat in redarstvo občin Slovenska Bistrica, Poljčane in Makole, AMD, ZŠAM, Društvo zeliščarjev Hermelika, Klub študentov Slovenska Bistrica in ‘TIC Slovenska Bistrica. Svoje aktivnosti so predstavili na stojnicah, obiskovalcem pa ponudili številne vsebine, povezane z ozaveščanjem o tveganjih pitja alkohola ter spodbujanjem zdravega življenjskega sloga. Društvo zeliščarjev Hermelika pa sta predstavila preproste korake k bolj zdravemu vsakdanu – od zeliščnih pripravkov do idej za aktivno preživljanje prostega časa v naravi.